Üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat etmeli?

Malum tercih aşamasını geçen Cuma atlattık. 6 yaşından beri bilgisayar mühendisliğinin hayalini kuran ben bile şu sıcak yaz günlerinde evde oturmak varken aksiyon halindeydim. Abartmak gibi olmasın ama en azından 15 bilgisayar mühendisinden bizzat veya yakınlarım sayesine tavsiye istemişimdir. Bu arada aklıma gelmişken sakın ha hiçbir üniversiteye burun kıvırmayın, zamanı gelir orayı kazanamadığınızı öğrendiğinizde yıkılmak istemiyorsanız tabi. :) Neyse bu kadar lakırtıdan sonra asıl mevzumuza başlayalım. Şimdi ciddi bir blog yazarı moduna geçiyorum. Evet, geçtim.

Başlangıç & Bölüm Seçimi

Tam rahat ettik sınav derdi bitti tatil moduna geçebiliriz derken tercih dönemi biraz başınızı ağrıtabilir. :) Ancak tercih işlemi emin olun çalışma döneminden kat kat önemli. İlerde pişmanlık yaşamak istemiyorsanız bu dönemi iyi değerlendirip herşeyi düşünmeniz gerekli.

Çalışma döneminde sen çalış kazan tercih kolay denilir ancak söylenenlerin aksine tercih aşamasında kafanızda gitmeyi düşündüğünüz birbiriyle bağlantılı en çok 3, 4 bölüm olmalı. Çünkü bu iki haftada en çok bu kadar meslekten eleme yapabilirsiniz. Ancak Türkiye şartlarında ne yazık ki bu o kadar da kolay değil. Şimdiye kadar mühendislik deyip de son gün aile baskısı ve ‘puanım boşa gitmesin’ hevesiyle tıp yazan arkadaşlarım var benim. Düşünebiliyor musunuz, sen o kadar çalış, son gün karar hedefini. Neyse inşallah mesleklerinde sıkıntı çekmezler diyorum ama bir yanım da ciddi şekilde şüphelenmiyor değil. Zira adam bölümünü iyi bir şekilde bitirip mesleğini icra etmeye başlasa bile en küçük bir sıkıntıda “mühendis olmak vardı şimdi” deme riski çok yüksek. İşte bunlara mahal vermemek için lise son sınıfa gelmeden geleceğinize dair kafanızda birşeyler şekillenmiş olması gerekiyor. En azından meslek grubunuz belli olmalı yani.

Çevre Faktörü

Meslek gruplarını kesinleştirirken çevrenizdekilerin söylediklerini çak da fazla dikkate almanızı tavsiye etmem zira bütün meslekleri öven ya da yeren kişilerle karşılaşacaksınız muhtemelen. Yani bu işi sizin halletmeniz gerek. Öncelikle kafanızda grup grup meslekleri düşünmeniz gerek. Ve bu meslek araştırmaları grup grup yapmanız gerek, hepsini aynı anda karma çorman değil. Bu araştırmalar ise en iyi o meslek grubunda çalışan insanlarla diyaloglarınızla olur. O meslekten tanıdığınız olmayabilir, çekinmeden yakın bir arkadaşınızın bir tanıdığıyla konuşabilirsiniz ya da okuldaki veya gidiyorsanız dershanedeki hocalarınızın yönlendireceği kişilerle bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Ama sizin veya arkadaşınızın tanıdığı kişiler olmasını tavsiye ederim çünkü en tarafsızı onlar olacaktır. Bunun yanında mümkünse kafanızdaki mesleğe ait işyerinin ortamını görmek sizin açınızdan faydalı olacaktır. Hepsini düşünüp kendinize biraz zaman tanıdıktan sonra büyük ihtimalle kafanızda birşeyler oturmaya başlayacaktır. Son olarak meslek konusunda çok yakın hocalarınızın dışındaki hocaların tavsiyelerine biraz temkinli yaklaşın çünkü onlar sizin eğilimlerinizi bilmeden kendi açılarından düşünürler ve emin gözükmelerine karşın bilgileri sadece duyumdan ibarettir.

İş Sizde Başlayıp Sizde Bitiyor

Özellikler mühendislikte hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermeniz için çalışma ortamlarında bir süre bulunmalı ve oturup ‘Ben bilgisayar mühendisi olsam hayatım boyunca bilgisayar başında oturabilir miyim?’, ‘Makina mühendisi olsam fabrika ortamı beni sıkar mı?’ benzeri soruları kendinize sormanız gerekli.

Tercih Listesini Oluşturma

Üniversite seçiminde ise sıralamanıza bağlı olarak listenizi oluşturun ve bu listeyi oluştururken büyük vaktinizi kritik tercihlere ayırın (sıralamanız ayarındaki tercihler) ve ‘burasının gelme ihtimali yüksek’ dediğiniz üniversiteye imkanınız elveriyorsa gidin. (yaşadığınız şehirde veya size yakın bir yerse düşünmeyin bile) Güvenlik görevlileri vasıtasıyla oranın asistanını veya öğrencisini bulun ve okulu hakkında biraz bilgi isteyin. Çekinmenize gerek yok eğer garip bir tipe denk gelmediyseniz size yardımcı olacaktır. Garip tipler de zaten uzaktan yürüyüşüyle duruşuyla kendini belli eder zaten. :) Tercih ettiğiniz yerden yakın zamanda mezun olmuş ya da okuyan tanıdıklarınız veya tanıdıklarınızın tanıdıkları ile görüşmek de elbette ki yararınıza olacaktır. Bunun dışında ekşisözlük ve türevi sözlük sitelerindeki kitle genellikle üniversite kitlesi olduğundan çoğu üniversitenin çoğu bölümleri hakkında entry’leri vardır, bunlara göz atmanızda fayda var ama unutmayın çoğu öğrenci internet ortamında okulunu kötüler. :)

Şimdilik benden bu kadar. Meseleyi biraz uzattığımın farkındayım ama taze taze en ince ayrıntısına kadar anlatmak istedim. Bir süre sonra insanın geçmiş ile ilgili yazması insana pek zevk vermiyor malum. :)

If you liked this post, you can share it with your followers or follow me on Twitter!